نامه وزیر بهداشت به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت

به گزارش وبلاگ عینک آفتابی شیک، وزیر بهداشت، در نامه ای به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از تحریم های آمریکا، گفت: این تحریم ها باعث شده تهیه و واردات دارو و وسایل پزشکی برای شهروندان غیر ممکن گردد.

نامه وزیر بهداشت به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ عینک آفتابی شیک، سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در نامه ای به تدروس آدانوم دبیرکل سازمان دنیای بهداشت، گفت: همانطور که مسلماً مطلع هستید، ایرانیان قربانی جنگ اقتصادی هستند که توسط دولت ایالات متحده آمریکا تحمیل شده است.

وی در بخشی از این نامه تاکید نموده است: محدودیت های شدید اعمال شده توسط آمریکا تهیه و واردات دارو و وسایل پزشکی را برای شهروندان ما غیر ممکن نموده است در حالی که دولت آمریکا مدعی است که تحریم های اقتصادی آنان علیه ایران شامل دارو، مواد غذایی و وسایل پزشکی نمی گردد، اما واشنگتن تقریبا تمام معاملات اقتصادی ایران به وسیله سیستم بانکی بین المللی را مسدود نموده است.

به گفته نمکی، آمریکا با اعمال قوانین سختگیرانه در حقیقت انجام معاملات بشردوستانه توسط شرکت ها را محدود نموده و مانع ورود کالا هایی پزشکی به ایران است.

وزیر بهداشت اضافه نمود: به دنبال نامه قبلی من در تاریخ 17 نوامبر (26 آبان) 2019، اوضاع بدتر شده است و ما برای برطرف این اوضاع وخیم، مطلقاً اقدامی از جامعه بین المللی و به ویژه هیچ یک از نمایندگان سازمان ملل ندیده ایم.

براساس نامه نمکی به دبیرکل سازمان دنیای بهداشت، آمریکا با تحریم ایران، نه تنها متهم به انجام تروریسم اقتصادی است، بلکه علیه شهروندان ایرانی دست به ارتکاب جنایت علیه بشریت زده است.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا یادآور شده که موانع عمده بر واردات مواد غذایی، دارو و وسایل پزشکی و گزینه های درمانی موجود برای بیماران ایرانی تأثیر گذاشته است. به طور خاص، من بر تحریم های جدید آمریکا علیه دارو های 345 بیمار موکوپلی ساکاریدوز (MPS) متذکر می شوم که دو شرکت آمریکایی مانع ارسال دارو های این نوع از بیماری به ایران می شوند.

به گفته وزیر بهداشت، جمهوری اسلامی ایران همیشه بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل به دنبال تعامل سازنده و عزتمندانه با دنیا بوده است. در مقابل، ایالات متحده بدون توجه به حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل با خروج یکجانبه از توافق هسته ای تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال نموده است.

نمکی به دبیرکل سازمان بهداشت دنیای یاد آور شد: می خواهم به شما اطلاع دهم که صد ها کودک ایرانی مبتلا به MPS به دلیل کمبود دارو های فوق در معرض خطر مرگ و میر و عوارض جانبی قرار گرفته اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نامه وزیر بهداشت به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه وزیر بهداشت به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید