آخرین شرایط پرونده های نجفی، طبری، پروین و ... ، آمار فوتی های الکل فوق حد انتظار است

به گزارش وبلاگ عینک آفتابی شیک، سخنگوی قوه قضاضیه در نشست خبری خود به موارد مهمی همچون اعطالی مرخصی به زندانیان امنیتی، هم بند بودن محمدعلی نجفی با بیمار کرونایی، ارتکاب به جرم زندانیانی که به مرخصی رفته اند، ناآرامی های اخیر زندان ها و... پرداخت.

آخرین شرایط پرونده های نجفی، طبری، پروین و ... ، آمار فوتی های الکل فوق حد انتظار است

به گزارش وبلاگ عینک آفتابی شیک به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه امروز (سه شنبه 19 فروردین) در بیست و سومین نشست خبری خود که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد، ضمن تبریک فرا رسیدن اعیاد شعبانیه و سال جدید - سالی که از سوی رهبر انقلاب به عنوان سال جهش فراوری نامگذاری شده است، گفت: در سال 1398 که هدف نظام و راهبرد معین شده از سوی رهبری رونق فراوری بود، خوشبختانه اعلام کردیم که نتیجه کوشش های همکاران ما در جلوگیری از تعطیلی بیش از 990 واحد فراوریی و پیشگیری از بیکار شدن کارگران این واحدها بخشی از ایفای نقش قوه قضاییه در تحقق رونق فراوری بود.

 • حمایت حقوقی و قضایی از واحدهای فراوریی

وی اضافه کرد: در سال 1399 و با هدف تحقق جهش فراوری ان شالله سعی خواهیم کرد با یاری و حمایت حقوقی و قضایی از واحدهای فراوریی و نیز حمایت های لازم از آن ها از جمله تامین امنیت قضایی و مالی برای فراوری نمایندگان یاری به بهبود فضای کسب و کار با اصلاح ساختارهای فسادزا و برطرف دیوان سالاری های ظالمانه و حذف دالان های تاریک و صدور مجوز و امضاهای طلایی و به ویژه با مشاخصه همه جانبه و مقتدرانه و قاطع با فساد و قاچاق کالا سهم خودمان را در انجام این ماموریت مهم ایفا کنیم.

وی توضیح داد: یکسال و یک ماه از شروع دوره تحول و مدیریت جدید قوه قضاییه و یکسال از توفیق حضور م به عنوان سخنگوی قوه سپری شد، در این مدت کوشش کردیم مردم و مخاطبان ما و همکاران ما تحول را به خوبی احساس نمایند و سعی کردیم مراجعین به دستگاه قضا و عامه مردم طعم شیرین عدالت و خدمت را بچشند. اینک به شکرانه توفیقی که در این راستا خداوند به ما عنایت کرد از خداوند و همه همکاران عزیزمان که با کوشش و مجاهدت شبانه روزی در این راستا گام برداشتند سپاسگزاری می کنم.

 • اصلاح روش های مدیریتی در سطوح مختلف

وی اضافه کرد: از دیگر اقدامات موثر سال گذشته اصلاح روش های مدیریتی در سطوح مختلف قوه قضاییه با بهره گیری از روش های مدیریتی فعال و پویا و میدانی و مردمی بود.

اسماعیلی یادآور شد: در سال گذشته ریاست قوه 17 سفر استانی انجام دادند و اگر شرایط کرونایی در انتها سال رخ نمیداد این سفرها قرار بود به 20 سفر برسد. علاوه بر سفرهای استانی بازدیدهای میدانی فراوانی انجام شد. ایشان از واحدهای قضایی و سازمان های تابعه از جمله 8 واحد قضایی در تهران و یک واحد قضایی در مشهد و از 6 زندان در تهران و استان های مختلف بازدید داشتند. این الگوی مدیریتی به سایر بخش های مدیریت قوه قضاییه تسری یافت. تعداد بازدیدهای مدیران قضایی از زیر مجموعه خود در سال 98 در مقایسه با سال 97 رشدی بیست درصدی از 62 درصد داشته است. این یعنی مدیریت فعال و مردمی توام با نظارت های میدانی بر عملکرد همکاران.

 • صدور دستورالعمل رسیدگی به پفراینده های مسن

اسماعیلی توضیح داد: از اقدامات خوب دیگر در سال گذشته صدور دستورالعمل رسیدگی به پفراینده های مسن بود و بیش از 50 درصد از پفراینده های مسن در دی و بهمن 98 رسیدگی شد اما شیوع کرونا در کشور مجال استقرار اجرای این دستورالعمل در اسفند ماه از ما گرفت. در سال 99 این دستورالعمل استمرار می یابد. در 6 ماهه سال 99 بخش عمده ای پفراینده مسن معین تکلیف می گردد. در سال 98 ازویژگی قوه فعالیت مجدانه شعب ویژه رسیدگی به اخلال در نظام مالی بود. در سال 98 شعب ویژه رسیدگی به اخلال در نظام مالی در تهران رای به محکومیت 260 مفسد مالی و در خراسان رضوی رای به محکومیت 303 مفسد مالی و در فارس 31 نفر و در اصفهان 30 نفر ودر هرمزگان 11 نفر و در گلستان 3 نفر و در قم 3 نفر از مفسدان مالی در این محاکم محکومیت یافتند و رای قطعی محکومیت در مورد آن ها صادر شد.

سخنگوی قوه قضاییه توضیح داد: در سال 98، قوه قضاییه توانست 1500 میلیارد از اموال تعاونی افضل توس را به بانک مرکزی انتقال دهد. همچنین 1450 میلیارد تومان از اموال تعاونی وحدت به بانک مرکزی منتقل شد. از اموال تعاونی فرشتگان 300 میلیارد تومان توسط قوه قضاییه به بانک مرکزی واگذار شد. از اموال تعاونی ثامن الحجج 600 میلیارد تومان به بانک مرکزی واگذار شد و 435 میلیارد به مردم و سپرده گذاران پرداخت شد و اموال و دارایی های دیگری نیز از این موسسه شناسایی شده که به مرور فرایند خروج یا انتقال آن ها به بانک مرکزی انجام خواهد شد تا تمام یا حداقل بخش عمده ای از اعتبارات بانک مرکزی از ناحیه این خط اعتباری تامین شده باشد.

 • نحوه دادرسی ها در دوران کرونا

وی در پاسخ به سوالی با توجه به شیوع کرونا نحوه دادرسی ها به چه صورت است گفت: دیروز دستورالعملی در جلسه شورای عالی تبیین شد. جزییات دستورالعمل امروز در نشست معاون اول قوه قضاییه با تعدادی از معاونین نهایی می گردد و فردا جلسه مشترک شورای عالی قوه قضاییه و روسای کل و دادستان های مراکز استان ها به صورت ویدیو کنفرانس برگزار خواهد شد. در جلسه فردا این دستورالعمل پس از تصویب ریاست قوه به استان ها ابلاغ می گردد و نحوه دادرسی در شرایط موجود تبیین خواهد شد. کوشش شد در تدوین این دستورالعمل سلامت همکاران ما، سلامت مراجعین با رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از نوبت دهی و فناوری اطلاعات و سامانه های مربوطه رعایت گردد تا سلامت همکاران و مراجعین به خطر نیفتد. دادرسی تعطیل بردار نیست و ما جمع بین سلامت و انجام وظیفه و تدبیر را در این دستور العمل لحاظ کردیم. این دستورالعمل دقیقا منطبق با سیاست ها و برنامه های مصوب ستاد ملی مقابله با کروناست. قوه قضاییه هم عضو این ستاد است. باید چرخ اقتصاد مردم بچرخد به گونه ای که سلامت مردم به مخاطره نیفتد. سیاست قوه همین است.

 • بین دیدگاه های سران قوا فاصله ای نیست

وی تاکید نمود: بین دیدگاه های سران قوا فاصله ای نیست و بی جهت برخی از شیاطین با گزینش برخی از عبارات سعی در القای تضاد بین بخش های مختلف نداشته باشند.

 • وظایف قوه قضاییه در تحقق شعار سال

اسماعیلی درباره وظایف قوه قضاییه در تحقق شعار سال(جهش فراوری) ادامه داد: در اولین جلسه مسوولان قوه قضاییه با حضور تعدادی از مسوولان ذیربط در هفته اول فروردین سال جاری این موضوع در دستور کار نهاده شد و نقش قوه قضاییه در جهش فراوری معین شد. ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه که از سال ها قبل تشکیل شده ماموریت یافت تا تحقق شعار سال جاری را در جهت مقابله با قاچاق پیگیری کند.

 • شرایط پفراینده اقلام دارویی

وی درباره پفراینده های اقلام دارویی گفت: این پفراینده ها در دادسراها رسیدگی شده است. در دادگاه های برخی استان ها رای صادر شده ولی در تهران با شرایط کرونایی هنوز رای این پفراینده ها صادر نشده ولی با دستورالعمل جدید و فعال شدن محاکم با دستورالعمل جدید ان شالله رای مقتضی صادر می گردد.

 • ملت های دنیا در برابر رفتار آمریکا به خود بیایند

وی هم چنین درباره اقدامات یکجانبه امریکا در مشاخصه با ویروس کرونا گفت: متاسفانه اقدامات آمریکا با هیچ یک از موازین حقوقی و موازین بین المللی سازگاری ندارد. امروز همه قبول دارند که حق حیات در زمره حقوق اولیه جامعه بشری است و حق سلامت در زمره حقوق عامه است. این حقوق ملیت و نژاد و قومیت نمی شناسد و گویش و تابعیت و زبان نمی تواند تاثیری در این حقوق اساسی و بین المللی داشته باشد. اقدامات اخیر امریکا در حوزه های مختلف از جمله تحریم دارو به ویژه در روزهای اخیر جنایت علیه بشریت است و مصداق شاخص تبعیض در بین جامعه بشری است. گرچه با این جنایات امریکا نتوانسته این بیماری را در کشور خود مهار کند اما حافظه تاریخ این جنایات را فراموش نمی نماید. مهم این است که نهادهای بین المللی باید استقلال خود را به اثبات برسانند و نهادهای بین المللی باید از زیر فشار دولت های زورگو و قلدرماب خارج شوند. ما تا امروز شاهد قصور نهادهای بین المللی هستیم امیدواریم نهادهای بین المللی به خود بیایند و وظیفه خود را انجام دهند والا اعتبار آنها در نزد افکار عمومی جامعه از بین می رود.

 • شرایط پفراینده طبری

وی درباره آخرین شرایط پفراینده طبری گفت: قبلا گفتیم که پفراینده به دادگاه رفته و تشریفات در دادگاه برگزار می گردد و پیش بینی ما این است که در اردیبهشت ماه اولین جلسه آن برگزار و جلسات بعدی پشت سر هم برگزار گردد.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: 22 نشست سخنگویی در یکسالی که بنده سخنگو بودم برگزار و به 495 سوال پاسخ داده شد و در مقایسه با دوره قبل که در هر سال 15 نشست برگزار شده بود، 370 سوال پاسخ داده شده که رشد 50 درصدی را نشان می دهد.

 • حکم پفراینده شهردار شیراز

وی درباره حکم پفراینده شهرداران فعلی و سابق شیراز در مورد قصور در سیل سال گذشته گفت: این پفراینده هم از اقداماتی بود که وعده های قوه قضاییه تحقق یافت. در سال گذشته در ایام نوروز سیلاب هایی را در استان ها داشتیم و اعلام کردیم علل آن آنالیز گردد. به پفراینده مقامات شهردارها در دوره فعلی و گذشته در این ارتباط هم در استان گلستان و فارس و برخی استان ها رسیدگی شد. در استان فارس رای صادر و برای شخصیت حقوقی و شهرداران وقت محکومیت کیفری و پرداخت دیه به درگذشتگان و جبران خسارت و خسارت دیدگان صادر شد. اما چون قطعی نشده از بیان جزییات معذورم. قوه قضاییه شعار نداد و در عمل رسیدگی و رای صادر کرد این عزم و اراده قوه قضاییه در دفاع از حقوق مردم را به اثبات می رساند.

 • مرخصی شامل نجفی نمی گردد

وی درباره عدم اعطای مرخصی به محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران نیز اظهار کرد: این ادعا که در زندان به تعبیری در بند و اندرزگاهی که آقای نجفی حضور دارد یک نفر مبتلا به کرونا شده است صحت ندارد و به هیچ عنوان هیچ کدام از افراد در اندرزگاه مبتلا به بیماری کرونا نیستند. مرخصی به کسانی داده شده است که محکومیت قطعی دارند و از آن جا که آقای نجفی رای محکومیت قطعی برایش صادر نشده از دایره شمول مرخصی خارج و قرار بازداشت دارد که بعد از قطعی شدن رای صادره در مورد او ، درباره مرخصی ایشان تصمیم گرفته می گردد و اگر رای ایشان قطعی شده بودمی توانستند در این ایام از مرخصی استفاده نمایند.

 • نقدها در مورد اعطای مرخصی و عفو به زندانیان را وارد نمی دانیم

اسماعیلی در پاسخ به سوال ایسنا درباره نقدها وارده به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در پی شیوع کرونا در کشور و نیز ناآرامی های اخیر در برخی از زندان ها، گفت: در این ایام آن هایی که این اقدام واقعا مدبرانه قوه قضاییه را تحسین کردند به مراتب بیش از اندک مواردی بود که نسبت به این اقدام قوه قضاییه انتقاد کردند. این اقدام یک الگو در دنیا شد. به گونه ای که یک مطالبه در بخش های مختلف و کشورهای مختلف شده است که چرا در این شرایط کرونایی به فکر سلامت زندانیان نیستند؟ چرا به زندانیان مرخصی نمی دهید مثل ایران؟ چرا این اقدام ایران را از جمله امریکا که بیشترین زندانی را دارد این کار را نمی نماید؟چرا نسبت به زندانیان اتباع بیگانه که ما نسبت به خیلی از اتباع بیگانه مرخصی دادیم اقدام نمی نمایند؟ چرا به زندانیان امنیتی مرخصی نمی دهید؟

وی اعلام کرد: ما به بیش از 50 درصد زندانیان امنیتی مرخصی دادیم و برخی هم به مرخصی نیامدند. ما ادعا نکردیم صدرصد به مرخصی آمدند. هم به امنیتی ها مرخصی دادیم و خیلی اسامی اعلام شد و هم در عفو به خیلی از امنیتی ها عفو دادیم. نقدهای مصداقی شد که چرا به فلانی ندادید؟ ما در این موضوع تصمیمات مان فردی نبود و به هیچ عنوان در مورد فرد تصمیم نگرفتیم که به این فرد مرخصی و عفو بدهیم یا ندهیم و شاخص و معیار گذاشتیم. برخی از زندانیان رفتارشان با این معیارها انطابق داشت و از ان استفاده کردیم و برخی از زندانیان منطبق نبود که استفاده نکردیم؛لذا این که نقدهای صورت گرفته نه ما نقدها را وارد نمی دانیم زیرا خوب عمل کردیم و الگوی سازی برای کشورهای مختلف کردیم و هم زندانیان و خانواده زندانیان و هم مجامع و نخبگان با سلایق مختلف از این اقدام قوه قضاییه تقدیر کردند و ما این راستا را ان شاالله ادامه خواهیم داد.

 • آخرین شرایط زندان سقز

وی درباره فرار زندانیان سقز گفت: ما در این ایام متاسفانه یکی دو حادثه در برخی زندان ها داشتیم از جمله در زندان سقز که با یک برنامه ریزی و توطئه از ناحیه تعدادی از زندانیان انجام شد و در کنارش با سهل انگاری برخی از کسانی که در حوزه زندان خدمت می کردند شاهد فرار زندانیان از سقز بودیم اما بلافاصله اعلام کردیم که حتما هم باید این زندانیان دستگیر شوند و هم با افرادی که قصور کردند برخورد گردد. برای برخی از آن هایی که قصور کردنده بودند پفراینده تشکیل دادیم و برخی بازداشتند و با همکاری مراجع و مجموعه زندانبان بیشتر این زندانیان دستگیر شدند و تعدادی خود معرف امدند. امروز انگشت شماری از آن ها بیرون اند. خوشبختانه هم عامل اصلی و محرک و طراح این توطئه دستگیر شد و هم در بین فراریان تمامی کسانی که جرایم خشن انجام داده بودند و جزو مجرمین خطرناک بودند به موقع دستگیر شدند. الان کسانی که باقی ماندند کسانی هستند که اتهامات سنگینی ندارند و ما در اولویت مان دستگیری کسانی را قرار داده بودیم که جرم سنگین داشتند که با صلابت آنها را شناسایی کردیم و به زندان برگردانیم و مجازات می کنیم.

وی اضافه کرد: بهتر است کسانی که باقی ماندند خودشان برگردند. آن ها جزو کسانی اند که مجازات سبک دارند و فریب خوردند اما یک درسی برای عوامل زندانبانی شد و خوشبختانه برخی از موارد که دنبال تحرکاتی بودند را توانستیم کنترل کنیم و عوامل وظیفه شناس و مطلع و هوشیار توانستند در کشور امنیت زندانها ر ا برقرار نمایند و معلوم شد اینجا یک توطئه و یک سهل انگاری و تبانی در یک مورد خاص بود که این نتیجه را داشت. ما در مورد امنیت زندان ها کوتاه نمی آییم و از نیروی انتظامی و بخش های امنیتی تشکر می کنم.

اسماعیلی تاکید نمود: هم امنیت و هم سلامت در زندان ها برقرار است. کسانی که در زندان ها هستند درست است که مجرم اند اما حقوقی دارند از جمله حق حیات و سلامت و بهداشت عمومی و در این قصه با یاری وزارت بهداشت و یاری بخش های مختلف تمام اقدامات بهداشتی در زندان ها صورت گرفته است و ما امروز نگرانی در امنیت و سلامت زندان ها نداریم.

 • آمار فوتی های ناشی از مصرف الکل؛ فوق حد انتظار

اسماعیلی درباره آمار فوتی های ناشی از مصرف الکل در ایام اخیر کرونا گفت: متاسفانه این موضوع صحت دارد و آمار هم نگران نماینده است چه در مورد کسانی که در اثر مصرف الکل جان خود را از دست دادند یا چه کسانی که مسمومیت پیدا کردند. آمار خیلی بالاست و فوق حد انتظار ما بود.

وی با طرح این پرسش که چرا مصرف الکل؟ گفت: هشدار اول این است که مصرف الکل درمان نیست بلکه کشنده است. هشدار دوم به کسانی که عرضه نماینده الکل برای مصرف بودند که خیلی از این ها الکل های غیراستاندارد ارائه کردند. ما اصلا قائل به مصرف الکل نیستیم اما الکل های مصرفی یک استانداردهایی دارد که توسط برخی افراد به صورت غیراستاندارد تهیه شد. تعدادی از افراد در خوزستان و خراسان رضوی بازداشت شدند و با این ها قاطعانه برخورد خواهیم کرد و باید جوابگوی اعمال مجرمانه خود در ارتباط با فوت و ورود صدمات به شهفرایندان باشند. در سراسر کشوردر این رابطه بیش از 600 نفر فوتی و بیش از سه هزار نفر مسمومیت داشتیم.

 • دستگیری سلطان قاچاق سوخت

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره دستگیری هومن پروین معروف به سلطان قاچاق سوخت گفت: این پفراینده یکی از پفراینده های مهم قاچاق سوخت در بوشهر بود که کشف و رسیدگی شد و الان رای در حال اجراست و میلیاردی محکوم به جزای نقدی شده است و بخشی از جزای نقدی وی نیز در اسفندماه وصول شده و در همین اسفند ماه در یک مورد 30 میلیارد تومان از جزای نقدی این محکوم واصل شد و فرایند اجرای دادنامه ادامه دارد. به لحاظ اهمیت موضوع قاچاق و به لحاظ لزوم برخورد قاطع با قاچاقچیان خصوصا قاچاق سوخت که از کشور ما به کشورهای دیگر است و سودآوری برای سودجویان دارد با قاطعیت برخورد می گردد و دستورات لازم صادر شده و رای در حال اجراست. این که گفته می گردد فرد دیگری به جای این فرد زندان خوابی می نماید صحت ندارد.

 • کدام زندانیان به مرخصی نرفتند؟

وی درباره این که پس از اعطای مرخصی های ویژه کدام دسته از زندانیان در زندان هستند؟ گفت: قوه قضائیه تمایل دارد که یکایک زندانیان در چارچوب ضوابط قانونی از تسهیلات و امتیازات مناسب برخودار شوند. سه گروه از زندانیان بعد از اعطای مرخصی و عفو در زندان باقی ماندند. یک گروه زندانیان مرتکب جرایم خشن بودند و در این برهه از زمان تشخیص مسئولان قضایی این بود که به جهت حفظ امنیت جامعه و شهفرایندان، این گروه فعلا نباید به مرخصی بفرایند. گروه دوم زندانیانی هستند که ضوابط و مقررات دستورالعمل شامل حال شان بود اما استفاده از آن نیازمند اقداماتی از ناحیه خود زندانی مانند سپردن تامین مناسب بود؛ البته از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شده یک کمیته ای در استان ها تشکیل و نسبت به این گروه دوم از تامین های سبک تر استفاده گردد. گروه سوم زندانیان تحت قرار هستند که هنوز حکم نگرفتند و به طور طبیعی شامل مرخصی نمی شوندغ زیرا مرخصی برای محکومان است. درباره این دسته از افراد تاکید شد که کمیته مربوطه آنالیز کند تا در صورت داشتن شرایط لازم بتوانند با تبدیل قرار بازداشت آزاد شوند.

 • بیشتر زندانیان در مرخصی ضوابط و مقررات را رعایت کردند

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد آزادی 10 هزار نفر و مرخصی 100 هزار نفر و نظر رئیس پلیس پایتخت که اعلام نموده بود سرقت ها بیشتر شده است؟ گفت: از زحمات نیروی انتظامی در بخش های مختلف تشکر می کنم اما فرمایش این عزیزمان فرمایش صحیح و متین و منطبق بر واقعیات نبود و بیشتر یک تحلیل و برداشت بود نه یک آنالیز دقیق. مطابق این اظهارنظر طبق آنالیز های ما در ایام 45 روزه اخیر آمار سرقت ها سرجمع کاهش داشته اما افزایش نداشته است. این که گفته شده تعداد زیادی از این سرقت ها توسط زندانیان به مرخصی رفته صورت گرفته را هم آنالیز کردیم اما چنین چیزی نبود. عملاً در استان تهران از زندانیانی که در حال مرخصی بودند فقط یک نفر تا امروز بازداشت مجدد داشتیم؛ البته ما نمی خواهیم بگوییم این زندانیان مرتکب جرم نمی شوند اما بیشتر آن ها ضوابط و مقررات را رعایت کردند. این که گفته شد تعداد زیادی از زندانیان در حال مرخصی مرتکب سرقت و مجدد بازداشت شدند، با آنالیز های ما به هیچ عنوان انطباق ندارد.

وی یادآور شد: افرادی بودند که سابقه داشتند اما نه این که جزو مرخصی بگیران باشند بلکه این افراد محکومیت شان به اتمام رسیده و آزاد شده اند و ربطی به این مرخصی ها نداشته است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آخرین شرایط پرونده های نجفی، طبری، پروین و ... ، آمار فوتی های الکل فوق حد انتظار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط پرونده های نجفی، طبری، پروین و ... ، آمار فوتی های الکل فوق حد انتظار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید