یزدی ها ساکشان را می بندند یا نه؟

فلات مرکزی ایران به طور عام و استان کویری یزد به صورت خاص برای بقا و ادامه حیات و حفظ سرمایه های خود احتیاج ضروری به انتقال آب آن هم از نوع پایدار دارد و یزدی ها در همین راستا با تاسیس یک شرکت تعاونی سعی دارند با جلب اعتماد مردم، آب را از دریای عمان به مرکز ایران انتقال دهند.

یزدی ها ساکشان را می بندند یا نه؟

به گزارش خبرنگاران، کاهش نزولات جوی و افزایش حجم تخلیه آب های زیرزمینی در سال های اخیر به اندازه ای جدی گردیده است که بحران آب یا همان بی آبی، روز به روز مشهودتر و ملموس تر می گردد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو به تازگی در یادداشتی با تاکید بر این که باید توهم فراوانی آب را کنار بگذاریم، افزوده است: بخش وسیعی از کشور ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و همین امر موجب گردیده که توسعه به حل مسئله آب وابسته باشد.

آری، امروزه یکی از مولفه های لازم توسعه جوامع، وجود آب است و فلات مرکزی ایران به طور عام و استان کویری یزد به صورت خاص برای بقا و ادامه حیات و حفظ سرمایه های خود اعم از اقتصادی، اجتماعی و انسانی احتیاج ضروری به انتقال آب آن هم از نوع پایدار دارد.

این که در سالیان گذشته برای انتقال آب از سرچشمه های کوهرنگ چه اقداماتی انجام گردیده یا در حال اجرا است، در جای خود حایز اهمیت است اما اتفاقات سالیان گذشته نشان داده که این آب، پایدار نیست. کارشناسان معتقدند انتقال آب از دریای عمان با توجه به شرایط زیست محیطی و کیفیت آب آن منطقه در حال حاضر می تواند بهترین انتخاب باشد، این امر در رده های بالای تصمیم گیری نظام نیز گویا مصوب گردیده است به طوری که محمود زمانی قمی استاندار یزد در نشست شب یزد با موضوع آب عنوان می کند: مطالعات خط دوم انتقال آب و همچنین انتقال آب از دریای عمان نیز در حال پیگیری و زمینه سازی است و سازمان برنامه و بودجه کشور اجازه مطالعات روی این طرح ها را داده است.

تاسیس تعاونی آب رسانی به مرکز ایران

شرکت تعاونی آب رسانی فلات مرکزی پارس در همین راستا و با تاکید بر ضرورت درک بحران آب و با توجه به نبود بودجه دولتی جهت این امر، با حمایت تعدادی از مدیران صنایع در استان یزد، تاسیس و راه اندازی گردیده است.

سید محمد احرامیان، عضو هیات مدیره این شرکت تعاونی با تاکید بر این که آب برای ادامه کار و سرمایه گذاری و اشتغال در مرکز ایران لازم است، به لزوم وجود تیم اجرایی قوی و اتاق فکر قدرتمند در این باره اشاره می نماید و می گوید: اگر اعتماد مردم جلب گردد، بخش خصوصی می تواند آب را به یزد بیاورد.

علیرضا طرازی، یکی دیگر از اعضای هیات مدیره این شرکت اظهار می نماید: برای مشارکت مردم در این طرح مانند قدیم بحث حقابه را مطرح نموده ایم به گونه ای که مردم با پرداخت مبلغی به عنوان هزینه مشارکت، مالکیت بخشی از آب انتقالی را کسب می نمایند. طبق قانون تعاون، مردم در بخشی از این طرح مشارکت خواهند داشت و ضمن انجام یک عمل ضروری برای ادامه حیات، از نظر اقتصادی نیز منتفع خواهند شد.

احتیاج 270 میلیون مترمکعبی آبی یزد در افق 1425

محمد مهدی جوادیان زاده، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز کم آبی و بحران آب در فلات مرکزی ایران را یادآور می گردد و می گوید: استان یزد با متوسط بارش 80 میلیمتر که یک سوم متوسط سالیانه در کشور است و میزان آب تجدیدشونده 777 میلیون مترمکعب که 0.7 درصد آب تجدیدشونده کشور است، یکی از فقیرترین استان های کشور از لحاظ منابع آبی است، اما سابقه درخشان بازرگانی و صنعتگری، خاک مستعد کشاورزی، منابع گسترده معدنی، میراث عظیم معنوی و فرهنگی در کنار فرهنگ سخت کوشی و بهره وری فرصت های متعدد برای توسعه اجتماعی و صنعتی ایجاد نموده است.

جوادیان زاده عنوان می نماید: آن چه همواره به عنوان یک عامل تجدیدنماینده یا در بسیاری اوقات تهدیدنماینده توسعه این استان شناخته گردیده، مساله آب است.

به گفته وی، در حال حاضر از 1080 میلیون مترمکعب آب که 95 درصد آن از منابع آب زیرزمینی تامین می گردد، 83 درصد آن در بخش کشاورزی، 6 درصد در بخش صنعت، معدن و خدمات و 11 درصد در بخش شرب و بهداشت شهر و روستا به مصرف می رسد. برآوردها نشان می دهند که جمعیت 2.5 میلیون نفری استان یزد در افق 1425 به 270 میلیون مترمکعب آب احتیاج دارند، در حالی که با در نظر دریافت کلیه منابع قابل شرب استان تنها امکان تامین 130 میلیون مترمکعب وجود دارد.

وی میافزاید: در رابطه با صنعت برآوردها نشان می دهد برای دست یافتن به رشد اقتصادی پیش بینی گردیده در برنامه ششم توسعه و ادامه روند رشد در استان، در حدود 400 میلیون مترمکعب آب برای این بخش احتیاج است.

آب نباشد، مردم یزد مهاجرت می نمایند

فاطمی اردکانی، عضو دیگر هیات مدیره شرکت تعاونی آب رسانی به فلات مرکزی پارس با تاکید بر ایجاد شرایط ادامه حیات و کار در مرکز کشور، می گوید: در چند دهه اخیر، توسعه صنعتی و کشاورزی در بخش های مرکزی ایران، مسیری به غایت اشتباه را پیموده و توسعه صنایع آب بر در فلات مرکزی ایران تاکنون سرانجامی جز توهم آبی برای این مناطق به دنبال نداشته است.

وی با بیان این که مردم یزد، با پیروی از گذشتگان و پدران خود و با دستان خودمان برای اجرای طرحی که متضمن انتقال پایدار آب باشد، اقدام و استقامت و توانمندی خود را به رخ تاریخ خواهند کشید، می گوید: ما ثابت خواهیم کرد از نسل همان پدران زحمت کشمان که بدون هرگونه تجهیزات و امکانات مناسبی ده ها و شاید بیش از 100 کیلومتر قنات را برای انتقال آب حفر کردند، هستیم و براساس فناوری روز آمادگی توانمندی تصفیه، شیرین سازی و انتقال آب در بیش از چند صد کیلومتر از دریای عمان به استانمان را داریم.

سید ابوالفضل موسوی، نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی نیز به ضرورت انتقال آب به مرکز ایران اشاره می نماید و می گوید: در صورت نبود آب، مهاجرت جمعیتی از این مناطق کاملا متصور است.

وی با بیان این که طبق آمارهای ارایه گردیده 80 درصد منابع آبی زیرزمینی مصرف گردیده است، می افزاید: نظر به این که علم و تکنولوژی روز هشدار می دهد که منابع آبی در وضعیت خوبی به سر نمی برند لذا نخبگان و بخش خصوصی استان به این نتیجه رسیده اند که با تشکیل یک تعاونی و سرمایه گذاری اولیه در آن قدم نخست را در اجرای ایده انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی ایران عملی نمایند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی شرایط سال های آتی را بحرانی ارزیابی و تاکید می نماید: شاید در صورت لزوم و برای جلوگیری از مهاجرت مردم در صورت نبود آب مجبور شویم آب شیرین گردیده را به شیوه های سنتی تری به مرکز ایران انتقال دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یزدی ها ساکشان را می بندند یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزدی ها ساکشان را می بندند یا نه؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید