رافائل گروسی: راستا گفتگو با ایران باز است

به گزارش وبلاگ عینک آفتابی شیک، مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با یک نشریه اتریشی گفت که راستا مصاحبه ها با ایران باز است، اما این فرایند نباید طولانی شود.

رافائل گروسی: راستا گفتگو با ایران باز است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ عینک آفتابی شیک، رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه در مصاحبه با روزنامه اشتاندارد چاپ اتریش تأکید کرد که جهت مصاحبه ها با ایران باز است، اما این فرایند نباید طولانی شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد خود در قبال ایران گفت: وقتی که می گویم می خواهم منصف باشم، [منظورم این است که]هیچ برنامه یا جهت گیری خاص سیاسی ندارم. من باید بی طرف و بدون قضاوت شخصی باشم. من میزان اثرگذاری گزارش های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و اینکه می تواند به چه نتایجی بیانجامد را می دانم. آژانس کارکرد های بسیاری دارد. اما وقتی صحبت از حوزه بازرسی های اتمی می شود، ما تنها بازرس هستیم. ما وظیفه داریم که طبق دستورالعمل ها اقدام کنیم. ما در جریان بازرسی هایمان، هیچ موضوعی را از نظر دور نخواهیم داشت.

گروسی در ادامه در خصوص گزارش این سازمان مورخ 11 نوامبر سال جاری (20 آبان) و ادعای کشف ذرات اورانیوم در یک تأسیسات اعلام نشده نزدیک تهران و انتظار دریافت توضیحاتی از جانب تهران، گفت: ما در حال مصاحبه با تهران هستیم. مصاحبه همواره باید بخشی از یک فرآیند بازرسی باشد. هنوز تمام اطلاعات درخواستی را دریافت نکرده ایم، اما همانطور که گفتم کانال ها [برای مصاحبه]باز هستند.

مدیرکل آژانس بین المللی اتمی در پاسخ به این پرسش که ایران چه مدت برای پاسخ دادن مهلت دارد، گفت: این موارد بسیار فنی هستند و تجزیه و تحلیل زمان می برد. ما با آزمایشگاه ها کار می کنیم و آزمایش هایی به اصطلاح کور (آزمایش بر روی نمونه هایی که آزمایشگاه از مبدأ نمونه ها بی اطلاع است) داریم. باید تضمین کنیم که این فرایند کاملاً عادلانه است و هیچ اشتباهی رخ نمی دهد. در عین حال، معتقدم که مصاحبه نباید تا ابد ادامه یابد. سوالات ما از تهران مشخص است و نیاز به پاسخ های مشخص دارد. در هر صورت، پاسخ [به این سوالات]نباید ماه ها به طول بیانجامد.

گروسی در خصوص تلاش ادعایی اروپایی ها برای حفظ برجام و نحوه برخورد آژانس با گام های کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: وظیفه من حفظ برجام یا از بین بردن آن نیست. اینکه من وارد عرصه سیاست شوم عملی نامناسب و مخرب است. آنچه که به من مربوط است، تنها اجرای ماموریتم است. آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی تواند سناریو تهیه کند. شاید من نظری یا باوری داشته باشم، اما به عنوان دبیرکل، تنها مورد مهم برای من این است که چه اطلاعاتی دارم. اگر مسئله ای در این چارچوب ببینم، اظهارنظر می کنم. من فقط ناظر هسته ای هستم. موارد دیگر به دولت ها و سیاستمداران مربوط می شود.

گروسی در پایان تأکید کرد که همه طرف های درگیر باید آژانس بین المللی انرژی اتمی را به مثابه شریکی سازنده بدانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رافائل گروسی: راستا گفتگو با ایران باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رافائل گروسی: راستا گفتگو با ایران باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید