مواد غذایی که تاریخ مصرف شان حساب و کتاب ندارد!

با تحولات بازاری که این روزها رخ داده، پیدا کردن اجناس مورد نظر با کیفیت و قیمت نسبت به قبل سخت تر شده و این زمینه را برای عده ای از سودجویان بازاری فراهم نموده تا از این فرصت استفاده نموده و اجناس تاریخ مصرف گذشته خود را با قیمت های گزاف و یا تخفیف های غیرواقعی به خورد مردم بدهند.

مواد غذایی که تاریخ مصرف شان حساب و کتاب ندارد!

عرضه موادغذایی و خوراکی تاریخ مصرف گذشته، یک تخلف صنفی محسوب می گردد، اما هر از گاهی متاسفانه از گوشه و کنار شهرهای کوچک زمزمه این کار ناشایست به گوش می رسد که برخی از واحدهای صنفی مرتکب این تخلف می شوند.

از مهم ترین گزینه هایی که هنگام خرید مواد غذایی یا آرایش و بهداشتی که مستقیماً با سلامت انسان در ارتباط است توجه به تاریخ فراوری و انقضای محصول است که متاسفانه بنابه آمارها و گزارش های میدانی توجه به تاریخ مندرج برروی کالا بسیار کم رنگ تر در بین مردم نمود یافته است.

نوروزی، یکی از مغازه داران شهر ماکو در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران توضیح داد؛ به تاریخ انقضا تا حدودی باید اعتماد کرد چرا که همیشه تعدادی سودجو در بازار وجود دارند که درصدد تامین احتیاج پولی خود هستند و حتی از اسم کارخانجات سوء استفاده می نمایند، اما آنچه باید به آن 100 در صد اعتماد گردد حواس 5 گانه است، لذا محصولی که به نظر غیرعادی است، نباید خریداری و مصرف کرد.

برخی فروشندگان در مغازه ها و سوپرمارکت ها از شرایط نگهداری کالاها اطلاع کافی ندارند

رضایی از شهروندان اهل ماکو نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: برخی فروشندگان در مغازه ها و سوپرمارکت ها از شرایط نگهداری کالاها اطلاع کافی ندارند و محصولات را در هر جایی از مغازه که جا باشد نگهداری می نمایند، در حالی که این اولین اشتباه در جهت فاسد شدن آن حتی با وجود زمان طولانی در انقضاست.

وی ادامه داد: هر چقدر هم که وضع مالی بدی داشته باشیم و دخل مان با خرج مان جور نباشد باز هم خرید مایحتاج واجب است و حالا فروشگاه ها و مغازه ها از این احتیاج مردم سوء استفاده می نمایند و اجناسی که تاریخ انقضایشان نزدیک است را با حیله های حرفه ای به مردم عرضه می نمایند و اگر کوچک ترین بی توجهی در این زمینه صورت گیرد متاسفانه باید تاوان سنگینی پس داد.

ریز بودن درج تاریخ های فراوری مواد غذایی یک حقه برای فراوری نمایندگان محسوب می گردد

این شهروند اظهار کرد: درج تاریخ ها به زبان لاتین برای عده ای همچون افراد پیر قابل درک نیست و ریز بودن این تاریخ ها نیز ممکن است مانع از دیدن آن ها به خصوص برای سالمندان گردد و این یک حقه برای فراوری نمایندگان محسوب می گردد.

شاید چندین بار این جمله مشهور که می گوید هیچ ارزانی بی علت نیست را شنیده باشید، مفهوم این جمله به آن دسته از افرادی می رسد که به هر دری خود را می زنند تا محصولات تاریخ گذشته خود را بفروشند و یکی از آن درها ارزان کردن اجناس تاریخ گذشته است. برای مثال، تخفیف های درصدی معمولاً از دو حالت خارج نیستند؛ یا برندهایی هستند که هرگز نام شان به گوشتان نخورده و از این طریق می خواهند برای برندشان تبلیغ نمایند یا برندهای معتبری که مهلت مصرف شان رو به اتمام است.

نعمت حیدرزاده، رئیس اتاق اصناف شهرستان ماکو نیز در گفت وگو باخبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: نظارت این اداره همراه با نهادهای مرتبط طی گشت های مشترک انجام می گردد که به بحث تاریخ توجه ویژه ای از سوی بازرسان می گردد.

مواد غذایی نباید حتی یک روز بعد از تاریخ آن محصول مصرف گردد

وی با تاکید بر اینکه تاریخ انقضای فرآورده ها نشان دهنده آخرین زمان مصرف آن ماده غذایی است و نباید حتی یک روز بعد آن تاریخ آن محصول مصرف گردد، اضافه نمود: انتظار می رود که فروشندگان و عرضه نمایندگان مواد به این مسئله توجه داشته باشند و از ارائه مواد تاریخ مصرف گذشته و یا دستکاری آن جدا خودداری نمایند، چرا که در صورت رویت برابر قانون رفتار خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف ماکو، تاریخ درج شده بر روی کالاها را مهم ولی موضوع نگهداری آنها جهت تحقق تاریخ مندرج بر روی آن را لازم الاجرا یاد کرد و اضافه نمود: واکنش های شیمیایی، آنزیمی و فعالیت های میکروبی در فرآورده ها که حاصل عدم نگهداری درست در دما و محل مناسب می گردد زمینه ساز کاهش کیفیت محصول حتی تاریخ دار می گردد که این امر سبب تغییرات نامطلوب در رنگ، طعم، بو و هم چنین سلامت ماده غذایی می گردد.

وی از کمی ارائه آموزش های لازم به اصناف و مردم از سوی ادارات ذیربط اطلاع داد و تاکید نمود: تا زمانی که مردم و اصناف از کم و کاست اقدامات صورت گرفته در این موضوع آگاه نشوند هیچ گاه نباید انتظار انقلابی در این عرصه داشته باشیم.

تاریخ مصرف درج شده بر روی بطری ها، متعلق به آب نیست

رئیس اتاق اصناف شهرستان ماکو در ادامه توضیح داد: مردم باید آگاهانه رفتار نمایند؛ برای مثال کالاهایی همچون آب معدنی که تاریخ مصرف بر روی آن درج شده برای آب نیست، بلکه برای بطری آن آب معدنی است، در حالی که بعد از مصرف آب معدنی، بطری آن را برای مصارف دیگر استفاده می نمایند، حتی بعد از اتمام تاریخ مصرف آن. یکدست و متحدالشکل کردن برچسب های تاریخ فراوری و انقضا توسط شبکه بهداشت می تواند گامی بسیار مهم و سدی بسیار مستحکم در برابر متخلفان باشد.

به گفته حیدرزاده سامانه 124، (دریافت شکایات مردمی اتاق اصناف) 24 ساعته آماده دریافت شکایات مردم عزیز هستند که این سامانه بلافاصله با دریافت شکایت مسئله را طی 48 ساعت پیگیری می نماید.

دکتر رحیم صمدی، رئیس شبکه بهداشت شهرستان ماکو در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: تعداد 6 مرکز جامع خدمات سلامت در سطح شهر ماکو وجود دارد که 10 نفر بازرس در این شهرستان در این حوزه به مواردی چون تاریخ مصرف خوردنیها، آشامیدنیها، بهداشتی آرایشی برابر با برنامه های عملیاتی و برنامه های زمانی نظارت می نمایند.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان ماکو با تاکید بر این که این بازرسان از تخصص دانشگاهی و سابقه بالایی برخوردار هستند، توضیح داد: بازرسان با بازدید و آنالیز از سطح غرفه ها، اماکن تهیه، توزیع، فروش مواد غذایی و هم چنین کارگاه ها و کارخانجات در صورت مشاهده هر گونه تخلف با برخورد قانونی اقدام به توقیف و امحا می نمایند و متخلفان جهت مجازات های لازم به مراجع قضایی و انتظامی معرفی می شوند.

وی هم چنین بر ارائه آموزش های لازم روش های مختلف اعم از چهره به چهره، کلاس های آموزشی، توزیع اطلاعیه های بهداشتی، نصب بنر و ... به تفکیک صنوف و متصدیان اشاره نمود و گفت: طی امسال آموزش های گروهی برای اصناف طی 35 جلسه به تعداد تقریبی 650 نفر صورت گرفته است؛ آموزش چهره به چهره برای بیش از 1500 نفر و توزیع اطلاعیه ای بهداشتی در این حوزه به تعداد 5500 برگ و هم چنین آموزش دهیاران به تعداد 40 نفر، حضور در کارگاه ها، کارخانجات و ارائه آموزش های لازم برای کارگران و کارفرمایان به تعداد 300 نفر از اقدامات صورت گرفته است.

صمدی هم چنین به آمار مواد غذایی معدوم شده در امسال اشاره نمود و گفت: 1570 کیلوگرم مواد غذایی کشف و معدوم شده است که از این مقدار بیش از 57 کیلو گرم مواد آرایشی و بهداشتی بودند و مابقی شامل انواع مواد غذایی هستند. در سال گذشته نیز بیش از 6400 کیلوگرم مواد غذایی غیر بهداشتی و تاریخ مصرف گذشته معدوم شده بود.

مدنی کارشناس بهداشت این شهرستان نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران معتقد است که مردم باید قبل از توجه به قیمت کالا، به تاریخ مندرج بر روی آن توجه نمایند.

وی اضافه نمود: کنترل تاریخ مصرف مواد غذایی بسیار حائز اهمیت و ضروریت تام دارد چرا که حتی ممکن است یک کنسرو غذایی که تاریخ آن به اتمام رسیده است زمینه ساز مسمومیت یک خانواده و در نهایت مرگ آنها گردد.

به گزارش خبرنگاران، رعایت اصول اخلاقی از سوی واحدهای صنفی یک واجب شرعی و قانونی است و فعالان حوزه های صنفی باید اخلاق مداری را سرلوحه کارهای خود قرار دهند و کوشش نمایند آنچه را که در اختیار مصرف نماینده قرار می دهند از بالاترین کیفیت برخوردار باشد.

گزارش از: مهدی تندرست، خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مواد غذایی که تاریخ مصرف شان حساب و کتاب ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی که تاریخ مصرف شان حساب و کتاب ندارد!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید