عینکی ها بخوانند

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گفت: اغلب برای عیوب انکساری کمتر از نیم استفاده از عینک تجویز نمی گردد.

عینکی ها بخوانند

محمد اعتضادرضوی در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص عینک زدن و افراد عینکی اظهار کرد: عینکی شدن یا وجود عیب انکساری در چشم ها عمدتا به علت فاکتورهای ارثی است اما برخی عوامل محیطی مانند کار طولانی می تواند سیر تغییرات عیوب انکساری چشم را تسریع نماید.

وی اضافه نمود: وقتی عیب انکساری فرد از حد نرمال که در سنین مختلف متفاوت است بیشتر گردد در دید وی اختلال ایجاد می کند. ممکن است در بعضی افراد شماره های پایین هم علائم خستگی بینایی ایجاد کند اما اغلب در خصوص عیوب انکساری زیر نیم، استفاده از عینک تجویز نمی گردد.

مدیر گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص استفاده از وسایل الکترونیکی و دیجیتال بیان کرد: استفاده طولانی از چشمها خصوصا در نگاه نزدیک (مانند موبایل و کامپیوتر) می تواند ایجاد خستگی و خشکی چشم نماید و حتی روی ارگونومی سر و گردن تاثیر بگذارد.

اعتضادرضوی ادامه داد: توصیه می گردد فرد به مدت طولانی به محیط نزدیک و صفحه موبایل و کامپیوتر خیره نشده و گاهی به دور نگاه کند و پلک زدن را فراموش نکند و محدودیت زمانی در استفاده از لوازم پرجذبه دیجیتال داشته باشد.

وی یادآور شد: افرادی که عینک می زنند نیز در مورد استفاده مناسب از آن و قرارگیری مناسب جلوی چشم و چک حداقل سالی یکبار خصوصا در بچه ها و جوانان دقت نمایند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی توضیح داد: افراد نزدیک بین برای نگاه به دور و رانندگی خصوصا در شب حتما احتیاج به عینک دارند و در افراد دوربین میزان تجویز عینک وابسته به سن فرد و قدرت تطابق چشم ها است. افراد دوربین در سنین قبل از زمان پیرچشمی (حدود 40 سالگی) ممکن است احتیاج به عینک نزدیک پیدا نمایند.

اعتضاد رضوی با اشاره به اینکه فرم و شکل استفاده از عینک سلیقه ای است، تشریح کرد: عینک فرد می تواند طبی رنگی و یا فتوکروم باشد که بسته به شدت نور محیط تیرگی آن کم و زیاد می گردد. شکل عینک نیز تا حدی سلیقه ای است اما باید مرکز لنز عینک منطبق بر مرکز مردمک چشم باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عینکی ها بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عینکی ها بخوانند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید