گردشگری صنعت شکننده ای است

یک مدرس دانشگاه اظهار کرد: دولتمردان هر کشوری برای در امان نگه داشتن صنعت گردشگری از نوسانات مختلف بین المللی، اقدامات و برنامه های گوناگونی در نظر می گیرند.

گردشگری صنعت شکننده ای است

مسعود منتجبی - مدرس دانشگاه -در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران- منطقه خراسان، درباره انواع گردشگری های روز جهان، اظهار کرد: گردشگری انواع مختلفی دارد و می توان شاخه های متعددی از گردشگری را تعریف کرد از شاخه هایی که به صورت سنتی مطرح بوده است مانند گردشگری زیارتی، تفریحی و... تا شاخه های نوین آن مثل گردشگری اکوتوریسم، سلامت، ورزشی و... که هر کدام مخاطب های خاص خود را دارند.

وی ادامه داد: کشورها با توجه به شرایطی که دارند در شاخه های مختلف گردشگری پذیرای گردشگران خاص خود هستند که برای نمونه کشور ایران با توجه به شرایطی که داراست بیشتر پذیرای گردشگران زیارتی، تاریخی و فرهنگی است که برای دیگر کشورها ممکن است به گونه ای دیگر باشد؛ امروزه در بیشتر مناطق جهان فعالیت ها به صورت تلفیقی است که با توجه به ظرفیت کشورها تلفیق انواع گردشگری مورد توجه قرار می گیرد.

او در این مورد خاطر نشان کرد: در کشور ما گردشگری زیارتی، تاریخی فرهنگی، سلامت و اکوتوریسم از شاخه های گردشگری هستند که مورد اقبال قرار گرفته اند.

مسعود منتجبی متذکر شد: هر کشوری اولویت هایی دارد که بر آن برنامه ریزی راحت تر انجام می گردد، برای نمونه در ایران باتوجه به زیر ساخت ها و قابلیت هایی که وجود دارد در خصوص گردشگری سلامت، امکان برنامه ریزی هایی داریم، درباره گردشگری اکوتوریسم با نظر به ویژگی های طبیعی و جغرافیایی کشور و نیز زیر ساخت های طبیعی اگر به این حوزه توجه بیشتری گردد، در واقع گرایش ها و شاخه هایی که شرایط بهره برداری از آن آسان تر است و آن با ویژگی های فرهنگی کشور که مطابقت دارد را اولویت قرارداده ایم.

این مدرسدانشگاه درباره گردشگری سلامت در ایران، توضیح داد: با توجه به بیمارستان های مجهز، کادرهای پزشکی متخصص و حاذق، امکان سرمایه گذاری در گردشگری سلامت بیشتر است به ویژه کشورهای عرب حاشیه ای کشور که با توجه به ویژگی های فرهنگی، در این حوزه از ایران استفاده نمایند.

وی بیان نمود: کشور ایران با توجه به سبقه تاریخی و فرهنگ غنی که در دوران قبل و بعد از اسلام دارد و در هر دو دوره کشور ایران پیشتاز فرهنگی در عصر خود بوده است، طبیعی است که جاذبه های بسیار زیاد و گسترده ای داراست و بر اساس توان هایی که در حوزه تخصصی مانند میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وجود دارد، می توان مورد بهره برداری قرار گیرد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در حوزه آثار باستانی نیز بر اساس اولویت هایی که وجود دارد و بر اساس نوع آثار و کشفیاتی که صورت می پذیرد فضاهایی برای بهره برداری آماده می گردد و همچنین در جهان یکی از ویژگی هایی که مورد توجه قرار می گیرد بحث آثار باستانی و تاریخی ثبت شده است که ایران در این زمینه حدودا 23 اثر ثبت شده دارد و در حوزه ثبت آثار نیز ایران بسیار فعال است که هرساله آثار گران بهایی از ایران ثبت می گردد که قطعا این موارد برای گردشگران خارجی که به ایران سفر می نمایند، بسیار با اهمیت است.

مسعود منتجبی خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری، صنعتی شنماینده است و مسائل بین المللی، جهانی و سیاست های اقتصادی کاملا بر این صنعت تاثیر گذار است و به همین علت است که مشاهده می کنیم دولت ها در کشورهای مختلف برنامه ها و بخش های خاصی را برای این صنعت در نظر می گیرند تا کم ترین آسیب را در نوسانات اقتصادی و سیاسی متحمل شوند.

وی در این باره متذکر شد: کشور ایران با توجه به ترحیم ها و تبلیغات منفی که علیه جمهوری اسلامی انجام می گردد، کاملا بر صنعت گردشگری آن تاثیر گذار است و باید برنامه های متنوعی و گسترده تری علاوه بر آن مواردی که در حال حاضر وجود دارد، در این زمینه انجام گردد و حمایت های بیشتری در حوزه گردشگری به عمل آید که این حمایت ها چه در بحث پرداخت یارانه ها و معافیت های متنوع در بخش های متفاوت اقتصادی و چه در تامین زیر ساخت ها باید وجود داشته باشد.

این مدرس دانشگاه در این باره مطرح نمود: با توجه به شرایط کشور و مسائل اقتصادی روز جامعه، تنگناهایی در همه بخش ها داریم و سازمان های متولی مانند سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز بر اساس توانمندی هایی که دارا هستند، یاری هایی را در این حوزه انجام می دهند، اما مسلما برای رونق این صنعت به حمایت های بیشتری در این حوزه احتیاج است که احتیاجمند سیاست هایی با کارآمدی بهتر و وسیع ترهستیم که به توانمندی آن یاری کند.

مسعود منتجبی ادامه داد: در بحث بلیط هواپیما که به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای سفر مطرح می گردد در نوسانات اخیر قیمت فروش هواپیما در سفرهای خارجی تا 14هزار تومان در هر دلار نیز کشیده شد که به شدت بر این صنعت اثر گذاشت که اکنون در سیاست های جدید این رقم را به نه هزار و 800تومان نیز پایین آورده اند که یاری بسیاری نموده است و امیدواریم این رقم کم تر گردد تا این صنعت رونق بیشتری بگیرد.

وی درباره ظرفیت های گردشگری در ایران توضیح داد: باتوجه به قابلیت های گردشگری موجود در ایران این میزان از ورودی گردشگر به کشور مورد رضایت نیست و باتوجه به این ظرفیت باید حجم بیشتری از گردشگران وارد کشور گردد تا میزان درآمدها نیز افزایش پیدا کند.

منتجبی در این باره خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم اقتصاد متکی به صنعت نفت نداشته باشیم باید در حوزه های دیگری از جمله در حوزه گردشگری در سطح بین المللی حضور گستره تری داشته باشیم که این امر ما را تا رسیدن به اهداف خود که در چشم انداز توسعه 20ساله کشور دیده شده است احتیاج به کوشش بیشتری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گردشگری صنعت شکننده ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری صنعت شکننده ای است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید