خطر حمله ملخ صحرایی به مزارع فارس جدی است

به گزارش وبلاگ عینک آفتابی شیک، خبرنگاران/فارس رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس با بیان اینکه هجوم ملخ صحرایی به فارس سال جاری زودتر و گسترده تر از سال قبل آغاز شده است، هشدار داد که ملخ های صحرایی محصولات کشاورزی را به شدت تهدید می نماید و کشاورزان باید هوشیار باشند.

خطر حمله ملخ صحرایی به مزارع فارس جدی است

محمدمهدی قاسمی شنبه 3 اسفند در جمع وبلاگ عینک آفتابی شیک با اشاره به اینکه اکنون در مرحله رشد مزارع گندم، کلزا و شتوی جات قرار داریم، گفت: هجوم ملخ ها در این فصل، امکان وارد کردن خسارت بسیار زیادی به مزارع را همراه دارد.

او با تاکید براینکه بهره برداران خطر حمله ملخ را جدی گرفته و هرگونه موضوعی در این ارتباط را اطلاع رسانی نمایند، گفت: دسته های ملخ صحرایی از دوم اسفند به استان بوشهر وارد شده و مرزهای جنوبی استان فارس را هم با مخاطره روبرو نموده اند.

قاسمی با اشاره به اینکه مبدا این ملخ ها، عربستان است، گفت: امروز ما احتیاج به فراهم کردن تمهیدات لازم برای مقابله با ملخ داریم و به استان بوشهر نیز چون در خط مقدم قرار گرفته است، یاری خواهیم کرد.

رئیس جهادکشاورزی فارس از هجوم ملخ به سه شهرستان جنوبی فارس شامل مهر، لامرد و لارستان، اطلاع داد و گفت: این سازمان برای مقابله با ملخ آمادگی کامل دارد و در این رابطه چارچوب کلی کار، وظایف دستگاه های ذی مدخل تعیین و کارشناسان ومدیران تعیین و امکانات شهرستانی به خوبی پیگیری شده است.

قاسمی با بیان اینکه سم لازم برای مبارزه اولیه با ملخ صحرایی خریداری شده و به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت، گفت: انتظار این است نظیر سال گذشته کشاورزان عزیز با انسجام و عزم جدی از تمامی امکانات در اختیار به منظور مبارزه با ملخ استفاده نمایند.

وی به هماهنگی با شرکت پخش فرآورده های نفتی به منظور تامین سوخت مورد احتیاج تراکتورداران اشاره نمود و اضافه نمود: همه دستگاه های وابسته به جهاد کشاورزی و سایر دستگاه هایی که عضو ستاد بحران شهرستان ها و استان ها هستند همکاری لازم را با کشاورزان عزیز در امر مبارزه خواهند داشت.

آمادگی مبارزه با ملخ را داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد: علاوه بر سه شهرستان آلوده که به طور ویژه پایش می شوند، در 14 شهرستانی که سال گذشته دستجات ملخ مشاهده شده آمادگی لازم برای مبارزه با ملخ را داریم.

وی اضافه نمود: دو آمادگاه مبارزه با ملخ سال گذشته در لامرد و شیراز مهیا شده و کلیه امکانات اعم از ماشین های شاسی دار، سمپاش ها در این مکان ها متمرکز شده که به فراخور احتیاج در اختیار شهرستان های مختلف قرار می گیرد.

قاسمی اظهار کرد: فرودگاه های سمپاش از سال گذشته آماده شده بود که در صورت امکان مبارزه هوایی انجام می گردد اما ملخ ها غالباً در مناطق صعب العبور ریزش دارند که با استفاده از تراکتور و ماشین های شاسی بلند سمپاشی را انجام خواهیم داد.

او می گوید: بیشترین پهپاد سم پاش در استان فارس وجود دارد که در صورت احتیاج برای مبارزه با ملخ استفاده خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد: به منظور مبارزه با ملخ هفت میلیارد تومان اعتبار برای سال پیشرو پیش بینی شده است که با توجه به ضرورت مبارزه با ملخ، از سازمان مدیریت و برنامه ریزی تقاضا داریم این اعتبار تامین گردد.

قاسمی تاکید نمود: کشاورزان عزیز به محض رؤیت دسته های ملخ، موضوع را به وسیله تماس با شماره تلفن همراه 0901839674 اطلاع رسانی نمایند تا اقدامات لازم انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خطر حمله ملخ صحرایی به مزارع فارس جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر حمله ملخ صحرایی به مزارع فارس جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید